Nejdůležitější funkce termoprádla

Že má termoprádlo hřát je zřejmé z jeho názvu. Jaké jsou další funkce termoprádla? 

Termoprádlo, nebo také funkční prádlo, je výsledkem spolupráce vědců a spotřebního oděvního průmyslu. Jeho cílem je udržet tělo v teple a v suchu a to díky použitým technologiím výroby vláken a použitých vrstev. 

Jako jsou hlavní funkce termoprádla?

Princip termoprádla spočívá v odvodu potu (vlhkosti) od pokožky na druhou stranu oblečení. Vlhkost následně prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Hovoří se tzv. o principu knotového efektu. Důležité jsou tedy i další vrstvy oblečení, které by měly umět rovněž transportovat vlhkost dál od těla a odpařit ji. Spodní vrstva (ta nejblíže k pokožce) by měla rychle schnout a nestudit. Tím umožňuje ideální termoregulaci organismu.

Podle použitého materiálu se liší schopnost termoregulace a rychlost odvodu potu.

Další funkce termoprádla

  • antibakteriální - boj proti bakteriím zajišťují nanočástice stříbra, které jsou v některých typech termoprádla obsaženy. Sama polypropylenová vlákna, která se běžně při výrobě funkčního prádla používají, by měla být antialergická, dobře snášenlivá s lidskou pokožkou a inertní vůči plísním a bakteriím. 
  • redukce zápachu - např. merino vlna dokáže chemicky vázat a neutralizovat pot, navíc je mnohem více prodyšnější než syntetické vlákno
  • bezešvé termoprádlo - ani tak funkce, jako spíše vlastnost (seamless), hovoříme o "druhé kůži" a mnohem komfortnějšímu pocitu při nošení

Ještě zpátky k merino vlně, která má i jiné pozitivní vlastnosti a funkce:

  •  vyšší práh hořlavosti než syntetické materiály
  • je vodoodpudivá - dokáže pohltit poměrně velké množství vlhkosti, aniž by byla na dotek výrazně mokrá a studila
  • přirozený UV faktor
  • dokáže lépe udržet konstantní tělesnou teplotu než syntetické materiály

Vše je ovšem vykoupeno vyšší cenou výrobků z merino vlny.

Horký letní tip na termoprádlo

Pro celoroční využití je určené dámské sportovní tričko Newline se stojáčkem. Větru odolná přední část vás ochrání v zimě i v létě před nepřízní počasí. Stojáček ocení všechny ženy náchylné k nemocem krku, nachlazením. Tričko má dlouhé rukávy a díky vysoce funkčnímu materiálu tak udrží celou horní část těla v suchu při jakékoliv sportovní aktivitě. Ideální tričko na hory na celý rok, kdy optimálně reguluje teplotu těla.